Pamięć o dowódcy AK

Odsłonięcie pomnika poświęconego pamięci generała Stefana Roweckiego GROTA, dowódcy polskiej, największej armii podziemnej (AK) w okupowanej Europie. W programie: wystawa specjalna i debata w miejscu pamięci Sachsenhausen. Jutro Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa razem z Miejscem Pamięci i Muzeum Sachsenhausen oraz Polsko-Niemieckim Stowarzyszeniem ds. Integracji, Kultury i Nauki – Polonica upamiętnią dowódcę podziemnej armii polskiej, generała Stefana „Grota” Roweckiego, zamordowanego 70 lat temu w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen.

Bogaty program uroczystości rozpocznie „żywa lekcja historii” dla uczniów szkół z Polski wraz z oprowadzeniem po obozie. Oficjalna część rozpocznie się o godz. 11 otwarciem wystawy specjalnej „Stefan Rowecki – GROT“, w dawnym podobozie Zellenbau, gdzie generał Rowecki był więziony w 1943/1944. Następnie w dawnej strefie komendantury zostanie odsłonięty pomnik, który upamiętnia dowódcę Armii Krajowej (AK). Głos zabierze bratanica generała prof. Krystyna Rowecka-Trzebica oraz dr Jerzy Margański, ambasador Polski w Niemczech.

Kolejnym punktem programu jest wykład dr hab. Andrzeja Krzysztofa Kunerta, sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, który zaprezentuje postać Roweckiego, jako założyciela Armii Krajowej i szczególnego więźnia obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. Po południu uczniowie z Polski przedstawią prezentację multimedialną pt. „Grot Oczami Młodych”, po której odbędzie się dyskusja z udziałem dr hab. Andrzeja Krzysztofa Kunerta, prof. Tomasza Szaroty, Dariusza Pawłosia oraz dr Janusza Marszalca moderowana przez dr. Macieja Maciejowskiego z Centrum Dialogu „Przełomy”.

Po klęsce Polski, Stefan Rowecki pseudonim „Grot“, który wcześniej dowodził brygadzie pancernej, otrzymał rozkaz utworzenia w okupowanej Polsce organizacji ruchu oporu. W maju 1940 roku polski rząd na uchodźstwie awansował go do stopnia generała, a w czerwcu do najwyższego dowódcy polskiej armii podziemnej. Do najważniejszych zadań Roweckiego należało połączenie powstałych po klęsce militarnych zgrupowań w jedną armię podziemną, obejmującą możliwie wszystkie opcje polityczne. 30 czerwca 1943 generał Rowecki, najprawdopodobniej na skutek denuncjacji, został aresztowany w Warszawie przez gestapo i po przesłuchaniach w centrum Berlina przeniesiony do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen – podobozu Zellenbau (szczególnie strzeżonego). Heinrich Himmler próbował bezskutecznie wykorzystać generała do celów swojej polityki antybolszewickiej. Jako więzień „uprzywilejowany” Rowecki otrzymywał lepsze wyżywienie niż inni więźniowie, nosił własne ubrania, mógł wysyłać listy i otrzymywać paczki. Kilka dni po wybuchu Powstania Warszawskiego (1 sierpnia 1944), generał Stefan Rowecki został, prawdopodobnie na osobisty rozkaz Himmlera, zamordowany w Sachsenhausen.

W czasach PRL aż do lat 80-tych tylko w ograniczonym stopniu pozwalano na pamięć o dowódcy antykomunistycznej Armii Krajowej. Jego faktyczną i wybitną rolę oraz znaczenie doceniono dopiero po transformacji ustrojowej w 1989 roku.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*