„PSL z dobrą wolą przyjmuje decyzje PO dotyczące dalszych rozmów w sprawie reformy emerytalnej z PSL, jak i z innymi partiami.” – powiedział wicepremier Waldemar Pawlak. „Są to deklaracje, które budują przestrzeń do debaty o znalezieniu dobrych rozwiązań.” – ocenił.
Zamieszanie dotyczy reformy emerytalnej. Wedle propozycji premiera, kobiety i mężczyźni mieliby przechodzić na emeryturę w równym wieku 67 lat. Przeciwni tej reformie ludowcy, proponują m.in. obniżenie wieku emerytalnego kobiet o trzy lata za każde urodzone dziecko.
Wczoraj miała odbyć się przełomowa rozmowa szefów obu partii koalicyjnych. Do rozmowy jednak nie doszło. Zgromadzeni dziennikarze usłyszeli z ust rzecznika rządu Pawła Grasia (na zdjęciu), że premier Pawlak nie jest jeszcze gotowy do poparcia projektu reformy emerytalnej. „W związku z tym jutro o 14 zarząd Platformy Obywatelskiej omówi wszystkie możliwe scenariusze stworzenia większości parlamentarnej na rzecz poparcia propozycji PO” – dodał.
Aby w tej sytuacji przeprowadzić reformę PO może potrzebować poparcia ze strony Ruchu Palikota. Jego poseł Artur Dębski, komentując tę sprawę na antenie TVP Info, powiedział: „sytuacja w koalicji jest napięta od dłuższego czasu i dzisiaj jest jakieś przesilenie”. Zaprzeczył jednak, by prowadzone były jakiekolwiek rozmowy na temat koalicji PO-Ruch Palikota.
Zdaniem ministra transportu, Sławomira Nowaka, w grę wchodzą teraz – informuje portal wp.pl – trzy scenariusze: porozumienie z PSL, szukanie większości wśród innych partii i przeprowadzenie reformy bez PSL oraz przedterminowe wybory.
Zakończyło się spotkanie zarządu Platformy Obywatelskiej. Jak informuje portal tvn24.pl, PO zapewnia, że będzie przekonywać koalicjantów do reformy emerytur. Zarząd PO ponadto upoważnił szefa rządu, Donalda Tuska do rozmów z partiami.
„PSL z dobrą wolą przyjmuje decyzje PO dotyczące dalszych rozmów w sprawie reformy emerytalnej z PSL, jak i z innymi partiami.” – powiedział wicepremier Waldemar Pawlak. „Są to deklaracje, które budują przestrzeń do debaty o znalezieniu dobrych rozwiązań.” – ocenił.
Na briefingu prasowym Waldemar Pawlak powiedział, że w partiach parlamentarnych jest wielu doświadczonych polityków – ekspertów, którzy mogą wnieść dużo cennych propozycji, które pozwolą znaleźć dużo lepszy kompromis w sprawie reformy emerytalnej.
Szef klubu PO, Rafał Grupiński poinformował, że jego partia w pierwszej kolejności będzie przekonywać PSL do poparcia reformy. Gotowość do rozmów ogłosiła lewica. Rzecznik klubu Ruchu Palikota, Andrzej Rozenek zastrzegł jednak, że może on poprzeć reformę tylko pod pewnymi warunkami (m.in. wprowadzenie darmowych badań dla osób po 60. roku życia). SLD również zadeklarował gotowość do dialogu, stawiając przy tym warunki. Sojusz chce, by nie tylko wiek decydował o przejściu na emeryturą, ale również staż pracy: 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.
Na rozmowę nie ma ochoty PiS. „Nie mamy o czym rozmawiać. Jeśli Platforma i rząd chce szukać poparcia PiS dla podniesienia wieku emerytalnego, to szkoda czasu. My możemy zadeklarować, że jeśli uda się przeforsować reformę w tym kształcie w Sejmie, to jak dojdziemy do władzy, zniesiemy ją” – stwierdził rzecznik PiS Adam Hofman.
Jakub Rychtanek
Adrian Synak
Kamil Sikorski
Krzysztof Kujawa
Dodaj komentarz