Poznańskie badania polarne w zatoce Petunia rozpoczęły się w 1983 roku i trwają do dziś. Po wielu staraniach profesorów Grzegorza Rachlewicza, Andrzeja Kostrzewskiego i Marka Marciniaka z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych oraz przy wielkim zaangażowaniu JM Rektora prof. Bronisława Marciniaka, w lipcu do zatoki Petunia przypłynął polski statek MS Horyzont II, który dostarczył materiały do budowy nowej poznańskiej stacji polarnej.
Konstruowało ją sześciu naukowców z Instytutu Geoekologii i Geoinformacji Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych: Grzegorz Rachlewicz (kierownik wyprawy), Agata Buchwał, Marek Ewertowski, Jakub Małecki, Krzysztof Rymer i Aleksandra Tomczyk. Budowa trwała od 9 do 25 lipca 2011.
Stacja Polarna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Adam Mickiewicz University Polar Station, AMUPS) położona jest na końcu Billefiordu w malowniczej zatoce Petunia i jest prawdopodobnie najdalej na północ wysuniętą polską placówką badawczą: od Bieguna Północnego dzieli ją zaledwie 1300 km!
Fot. dr Agata Buchwał
Więcej informacji www.amu.edu.pl
Dodaj komentarz