Legenda na żywo

Zespół „Czerwone Gitary” znany m. in. z piosenek „Ładne oczy masz”, „Historia jednej znajomości” „Kwiaty we włosach” czy „Płoną góry płoną lasy” powstał w styczniu 1965 w kawiarni „Crystal” w Gdańsku-Wrzeszczu. Nazwa pochodzi od koloru gitar na których, jeszcze wtedy chłopcy, grali. Pierwszy skład zespołu stanowili: Bernard Dornowski. Krzysztof Klenczon, Jerzy Kossela, Jerzy Skrzypczyk i Henryk Zomerski. Szybko zrobiło się o nich głośno. Już w grudniu 1965 grali w sopockim „Non-Stopie”, jednym z najpopularniejszych miejsc w Polsce, gdzie można było zobaczyć i posłuchać czołowych wykonawców polskiej sceny. Gościnnie występował z nimi Seweryn Krajewski, który do dziś kojarzy się szerszej publiczności jako lider zespołu, twórca muzyki, front men. Co ciekawe, na pierwszych plakatach i zdjęciach zespołu nie ma zdjęć i nazwisk Seweryna Krajewskiego i Jerzego Skrzypczyka, ponieważ ujawnienie faktu ich występów w tzw. zespole big-bitowym, było w owym latach równoznaczne ze skreśleniem z listy uczniów szkoły muzycznej. Obaj występowali zatem pod pseudonimami: S. Krajewski jako Robert Marczak, J. Skrzypczyk jako Jerzy Geret.

W roku 1966 ukazuje się pierwsza płyta długogrająca „To właśnie my” , która sprzedaje się w nakładzie 160.000. Lata 60-te i 70-te rozpoczynają złoty okres zespołu. Wszystkie kolejne płyty szybko zyskują miano złotej. W Cannes grupa odbiera trofeum za najwięcej sprzedanych płyt w danym kraju, nagroda „Midem” przypada w udziale Beatlesom. W Polsce trwa szał na „Czerwone Gitary”, które triumfują na wszystkich festiwalach. Lata 70-te: zespół znika z polskiej estrady, a to za sprawą odejścia Krzysztofa Klenczona. Koncertuje wówczas głównie za granicą – ZSRR, NRD i USA. Lata 90-te przynoszą wiele koncertów z okazji jubileuszu 25-lecia zespołu. Kolejne zawirowanie w zespole to odejście S. Krajewskiego i brak jego zgody na wykorzystanie nazwy zespołu. Sprawa kończy się w sądzie. Mimo to, zespół nadal nagrywa i koncertuje.

Schyłek XX wieku. Zespół wyciąga rękę do Seweryna. Gdy zbliża się kolejny jubileusz, pisze list z propozycją wspólnego występu. Do dziś nie ma odpowiedzi. Mimo to, w 2000 roku rusza w trasę „ Lata z Radiem”, promując młodych muzyków. W kuluarach mówi się, że znów brzmią jak stare „Czerwone Gitary”, a w plebiscycie „Polityki” zostają uznani za najlepszy zespół XX wieku. Lata 2010-2015. Kolejne koncerty, wyjazdy zagraniczne, nagrody i dwie nowe płyty („Czerwone Gitary – jeszcze raz”) oraz “Czerwone Gitary Symfonicznie” – w hołdzie Krzysztofowi Klenczonowi z okazji 50-lecia istnienia zespołu. Znalazło się na niej 14 przebojów w symfonicznym opracowaniu. Album jest owocem współpracy „Czerwonych Gitar” (obecny skład: Jerzy Kosela, Jerzy Skrzypczyk, Mieczysław Wądołowski, Arkadiusz Wiśniewski, Dariusz Olszewski oraz Marcin Niewęgłowski) i Orkiestry Symfoników Gdańskich pod dyrekcją Andrzeja Szczypiorskiego.

I z tej właśnie okazji zespół zagra już 10 listopada w Hali OSiR w Tarnowie Podgórnym. Koncert będzie okazją do posłuchania na żywo legendy polskiego big-beatu. Bilety w cenie 40 zł do nabycia w siedzibie GOK „SEZAM” w Tarnowie Podgórnym, ul. Poznańska 96 (w godz.9-15) i Domu Kultury (w godz. 15-20) oraz w serwisie Biletomat.pl (Za miesięcznikiem „TarNowa Kultura”)

Fot. www.wikipedia.pl

———————————
W tekście wykorzystane zostały informacje z portali Czerwone gitary.pl oraz Blogczerwonegitary.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*