Zebright trzy razy tańsza

Niezwykle pomysłowi poznańscy studenci opracowali system, który może uratować niejedno życie. Karol Anioła z Politechniki Poznańskiej i Sylwester Szymański z Uniwersytetu Artystycznego są twórcami Zebright – drogowej innowacji technologicznej. System opiera się na punktowym poziomym oświetleniu rozmieszczonym wzdłuż przejścia dla pieszych. W momencie kiedy pieszy zbliża się do przejścia, światła umieszczone na asfalcie zapalają się. Dają tym samym czerwony sygnał dla kierowcy, aby się zatrzymał, zaś sam pieszy zostaje doświetlony białym światłem.

Aby Zebright mógł zaistnieć na drogach, niezbędne jest uzyskanie odpowiednich funduszy, które umożliwią pokazanie rzeczywistych praktycznych możliwości tej innowacji i korzyści z niej płynących. Koszt instalacji takich świateł na jednym przejściu to ok. 30 tys. zł, zaś tradycyjne umieszczenie świateł to koszt rzędu 100 tys. zł. I właśnie w tym młodzi wynalazcy upatrują swoją szansę.

Doktor Mikołaj Tomaszyk z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM zajmuje się projektem pod względem naukowym. Zaznacza, iż kolejnym krokiem w realizacji projektu jest złożenie wniosku o grant na innowacje społeczne. Miejmy nadzieję, że już niedługo Zebright znajdzie się na drogach.

Fot. Sic!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*