Obserwując postęp medycyny na przestrzeni wieków, można powiedzieć, ze współcześnie lekarz dokonuje wręcz cudów. Medyczne odkrycia, nowe techniki i metody czy skuteczne leki w jednym momencie określane są mianem „przełomowych”, a za chwilę stają się już „chlebem powszednim”. Medycyna to siła, gdy udaje się ją połączyć z najnowszą technologią, wówczas staje się potęgą.
Pierwsze operacje chirurgiczne przeprowadzano już w czasach starożytnych. Ludy pierwotne podejmowały te ryzykowne próby leczenia, choć nie znano wówczas zasad antyseptyki, narzędzi nie sterylizowano, nie używano rękawiczek czy maseczek. Większość zabiegów kończyła się śmiercią pacjenta. Aż trudno w to uwierzyć, że dziś leczy się operacyjnie nawet najbardziej skomplikowane schorzenia, przy czym świadkiem tego może być każdy użytkownik Internetu.
Już po raz dziewiąty z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola marcinkowskiego w Poznaniu 28 listopada 2012 transmitowano poprzez Internet przebieg skomplikowanej operacji. Tym razem była to rekonstrukcja krtani u pacjenta chorującego na nowotwór. Przez ponad dwie godziny przeprowadzał ją zespół medyczny pod kierownictwem szefa kliniki profesora Witolda Szyftera.
Taki innowacyjny sposób relacjonowania przebiegu działań niesie wiele korzyści. Każda operacja wymaga sterylności, co wiąże się z tym, że przy pacjencie powinna być jak najmniejsza grupa ludzi, żeby zmniejszyć ryzyko ewentualnego zakażenia. Poza tym, w przypadku małego pola operacyjnego, trudno jest pokazać je nawet kilkuosobowej grupie. W przypadku internetowego przekazu, liczba odbiorców jest nieograniczona. Studenci medycyny, lekarze mogą uczyć się poprzez obserwację na monitorach. Jest to możliwe dzięki technicznemu wsparciu Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, z którym poznańska klinika współpracuje od roku 2009.
Warto podkreślić, że jeszcze kilka lat temu chorzy na nowotwór krtani nie mieli szans, aby móc normalnie mówić, jeść i skazani byli na oddychanie do końca życia przez rurkę tracheostomijną. Rekonstrukcja tego narządu układu oddechowego jest stosowana na świecie dopiero od 4 lat. W Polsce, pierwszą tego typu operację przeprowadziło Centrum Onkologii w Gliwicach w marcu ubiegłego roku.
Więcej informacji, na temat internetowych transmisji operacji z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej UM w Poznaniu na stronie www.orl.amp.edu.pl.
Fot. Sic!
Dodaj komentarz