MSZ opublikowało dokument ilustrujący 10-letnią obecność Polski w Unii Europejskiej. Publikujemy jego fragment.
„Z perspektywy 10 lat widać, że Polska dokonała znaczącego awansu politycznego w Unii Europejskiej. W 2004 r. przystępowaliśmy do Unii pełni nadziei. Z drugiej strony, pojawiały się nawet obawy o utratę suwerenności. W 2014 r. zamykamy pierwszą dekadę w UE jako silne i wpływowe państwo członkowskie, które umie bronić swoich interesów, ale jednocześnie działa w poczuciu odpowie działalności za proces integracji europejskiej.
Przez lata Polska nauczyła się oddziaływać na UE i ją kształtować zgodnie ze swoimi interesami i potrzebami. Wspieraliśmy ideę rynku wewnętrznego, wiedząc, że Polska czerpie z niego najwięcej korzyści. Występowaliśmy z inicjatywami w debacie o reformie strefy euro, opierając się na założeniu, że w przyszłości będziemy uczestnikiem tego projektu.
Braliśmy aktywny udział w najważniejszych europejskich debatach systemowych w przekonaniu, że to nasze sprawy. Od lat inwestujemy w politykę energetyczną UE, aby zwiększyć nasze bezpieczeństwo energetyczne. Proces ten trwa nadal i nabiera geostrategicznej perspektywy wraz z kryzysem na Ukrainie i europejską odpowiedzią w postaci koncepcji unii energetycznej. Staraliśmy się wykorzystać członkostwo w UE do kształtowania swojego otoczenia zewnętrznego, zwłaszcza poprzez aktywne kreowanie unijnej polityki wschodniej.
Jednym z najważniejszych i najtrudniejszych osiągnięć politycznych Polski w ciągu 10 lat były negocjacje budżetowe na lata 2014–2020. Od ich wyniku zależały długookresowe perspektywy rozwojowe Polski. Ostatecznie udało się wynegocjować 441 mld złotych (o 19 mld złotych więcej niż w budżecie na lata 2007–2013), i to w sytuacji znaczących cięć w budżecie UE.
Starannie przemyślana i konsekwentnie realizowana przez lata strategia opierała się na sojuszu z instytucjami europejskimi i współpracy z państwami należącymi do grupy przyjaciół polityki spójności. W trudnych negocjacjach budżetowych Polska nie zostawiła po sobie spalonych mostów. Polska zdobyła silną pozycję polityczną i reputację kraju przewidywalnego i odpowiedzialnego. Było to możliwe dzięki bardzo dobrej sytuacji gospodarczej, stabilności politycznej w trudnych czasach kryzysu ekonomicznego oraz wysokiemu poparciu Polaków dla integracji, co odróżniało nasze społeczeństwo od wielu innych społeczeństw Europy. Przyczyniła się do tego także udana polska prezydencja w Radzie UE w drugiej połowie 2011 r., która była inwestycją w skuteczniejszą realizację interesów Polski w kolejnych latach.” (www.msz.gov.pl)
———————–
1 maja 2004 roku Polska, wspólnie z Czechami, Słowacją, Węgrami, Litwą, Łotwą, Estonią, Słowenią, Cyprem i Maltą, weszła do Unii Europejskiej, która liczyła wtedy piętnastu członków.
Dodaj komentarz