Wielu zna to państwo z różnych stron, często bazując na krótkich fragmentach książek, opowiadaniach czy zdjęciach. Tymczasem potrzeba miesięcy, a nawet lat, aby chociaż częściowo zrozumieć mentalność ludzi tam mieszkających.
Kraj Kwitnącej Wiśni, Kraj Wschodzącego Słońca, czyli Japonia. Kultura, geografia, historia, legislatywa, a nawet kuchnia, potrafią być proste w całej swojej zawiłości. Jednak nie oznacza to, że tylko rodowici Japończycy są w stanie wszystko zrozumieć. Potrzebne są chęć, czas i, przede wszystkim, otwarty umysł. W podróży po zakamarkach japońskiego świata można spotkać rzeczy, które mogą nas w równym stopniu zachęcić, jak i zniechęcić. Nie poddając się, odkryjemy wspaniałą kulturę.
Wyobraźmy sobie, że wybieramy się na wycieczkę do Japonii. Kilkanaście godzin podróży samolotem (z przesiadką) i jesteśmy na lotnisku Narita w Tokio. Pogoda tutaj nietypowa. W końcu niewiele państw leży na terenie trzech stref klimatycznych. Tak więc przebywając na wyspie Hokkaido, musimy się liczyć ze śniegiem do pasa i minusową temperaturą przez prawie pół roku. Z drugiej strony mamy Okinawę, gdzie temperatura nigdy nie spada poniżej 10 stopni, a często sięga 30. Pomiędzy tymi wyspami temperatura jest umiarkowana.
Klimat, klimatem, pomyślmy jednak o schronieniu na noc. Wybór mamy bogaty. Niezależnie od tego czy bardziej kusi nas luksusowy apartament, zwykłe mieszkanie, czy tradycyjny domek z ogrodem w japońskim stylu. Warto również rozważyć opcję zatrzymania się w sławnym hotelu kapsułowym, gdzie, jak nazwa wskazuje, śpi się w kapsule, która zawiera tylko łóżko oraz wbudowane w sufit radio, budzik i telewizor. Idąc ze skrajności w skrajność, do wyboru jest również kurort wybudowany wokół podziemnego źródła wody termalnej, zwanego onsen. Właśnie od nazwy tego źródła pochodzi cała nazwa kurortu. Główną rozrywką każdego dnia powinna być tutaj zdrowotna kąpiel w gorącym źródle oraz rozkoszowanie się naturą. Dla wybrednych są i luksusowe onseny, podobne do znanych nam kurortów spa.
A co z jedzeniem? Tutaj również duży wybór. Zaczynając od znanych nam fast-foodów, po tradycyjną kuchnię japońską. Należy jednak uważać. Gust Japończyków znacznie różni się od europejskiego. Może i ta kuchnia jest najzdrowszą na świecie, jednak królują tu potrawy pikantne i słone, a słodycze są nadzwyczaj słodkie. Łatwo jest również spotkać nietypowe smaki i wyroby, jak batoniki KitKat – łososiowe, o smaku ciasta dyniowego, czy czekoladowy KitKat z solą. Dla Japończyków bardzo ważny jest wygląd potraw. Nie zjedzą czegoś, co nie wygląda dobrze.
A teraz zwiedzanie. Japonii jest bogata w budowle z dawnych wieków. Zwłaszcza świątynie są tam często spotykane, mimo że Japończycy rzadko przynależą do jakiejkolwiek religii. Warta zobaczenia jest zwłaszcza Świątynia Ise-jingu w Ise, która zachwyca swoją prostotą i oddaje charakter dawnej japońskiej architektury. Piękny jest również Kinkaku-ji, czyli Złoty Pawilon, w Kioto, który znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. W 1397 roku był on domem ówczesnego zwierzchnika sił zbrojnych, później przekształcony na świątynię buddyjską, która do dzisiaj przyciąga wielu turystów.
Dodaj komentarz