Zobaczysz tutaj także Afrykę

Jesienne, deszczowe dni, wprowadzają w ponury nastrój.  Nie zachęcają do aktywnego spędzania czasu. Co zrobić, żeby to przezwyciężyć?

Zwiedzanie i podziwianie pięknych widoków na każdego może wpłynąć pozytywnie. Znam takie miejsce, które jest niezwykle atrakcyjne o każdej porze roku. To ścieżka geoturystyczna „Dawna Kopalnia Babina” należącą do transgranicznego Geoparku Łuk Mużakowa (w pobliżu Łęknicy, województwo lubuskie). To okolica, w której mieszkam i znam ją całkiem dobrze, a jednak  za każdym razem dostrzegam nowe widoki, które zmieniają się wraz z porami roku. Jest to piękne miejsce i można tu aktywnie spędzić czas, a także poznać dosyć ciekawą historię tego parku.

Wspominam o niej właśnie teraz, ponieważ las nabrał jesiennych kolorów. Podkreśla to piękno występujących tu zbiorników i rzeźb terenu powstałych na skutek działalności człowieka, jak i samej natury. Spacer po geościeżce pomoże się odstresować, a także przełamać depresyjny nastrój.  Jest to obszar, który można zwiedzić pieszo lub rowerem. Zobaczysz tu zachwycające widoki, znajdziesz ciszę i spokój, co zapewni odpoczynek od zgiełku miasta. To dobre miejsce, w które można zabrać całą rodzinę lub sympatię.

Oto  kilka informacji dla dociekliwych, które być może zachęcą do odwiedzenia tego miejsca. Jest to największe pojezierze antropogeniczne w Polsce, które powstało po zamknięciu dawniej znajdującej się tu kopalni Babina. Działalność przemysłowa prowadzona była na tych terenach w latach 1920-73. Wyrobiska z czasem zostały zalane przez wodę, tworząc różne stawy. Są dwa rodzaje zbiorników: brunatne – powstałe po wydobyciu węgla brunatnego oraz szmaragdowe – po wydobyciu skał osadowych tzw. iłów. Różnią się od siebie wielkością, jak i kształtem. Najbardziej rozpoznawany jest zbiornik Afryka, nazwany tak z uwagi na wielkie podobieństwo do kształtu tego kontynentu.

Przyglądając się z bliska stawom o brązowym zabarwieniu, można dostrzec pozostałości węgla brunatnego. Wokół zbiorników wodnych w wyniku erozji powstały skarpy, które miejscowi potocznie nazywają górami. Tworzą one ciekawe formy, które nadają krajobrazowi tajemniczości i specyficznego uroku. Widoki oglądane z różnej perspektywy wyglądają  inaczej, a na wszystko można spojrzeć z góry, dzięki wieży widokowej.  Jest to piękne miejsce, które warto odwiedzić chociażby tej jesieni.

Fot. Agnieszka Sygit

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*