Zajrzyj do szafy, do biurka…

W obecnych trudnych chwilach chciałbym namówić do zajrzenia do swoich szaf i biurek. Być może to najlepszy czas, by móc spokojnie posegregować pamiątki, które chcieliby Państwo przekazać do naszego Muzeum UAM.

Cały czas przyjmuje ono artefakty związane z uczelnią, jej pracownikami, absolwentami i osobami obdarzonymi godnościami honorowymi. Nadal zbiera materiały dotyczące miejsc, w których prowadzone były badania i dokonano odkryć naukowych. Muzeum zlokalizowane będzie w Collegium Iuridicum, w samym sercu Poznania, blisko najważniejszego budynku uniwersyteckiego Collegium Minus. Ekspozycja zajmie blisko 900 metrów kwadratowych, a otwarcie przewidywane jest na rok 2022. Muzeum poświęcone będzie historii uniwersytetu jako całości oraz uprawianym dziedzinom nauki. Zwiedzający zapozna się z tradycjami akademickiego Poznania, początkami uniwersytetu oraz jego rozwojem od Wszechnicy Piastowskiej po dziś dzień. Przedstawimy znaczenie uniwersytetu dla kraju, regionu i Poznania w historycznej perspektywie. Ukażemy sylwetki naukowców, ich dokonania, odkrycia i wynalazki, a także środowisko studenckie, interesujące miejsca oraz ważne wydarzenia. Pokażemy, że rozwój naszej cywilizacji opierał się na odkrywaniu prawdy metodą naukową, w czym mamy swój udział, i że to po prostu świetna uczelnia, na której warto studiować i pracować.

Muzeum UAM poszukuje:

– fotografii i nagrań;

– dokumentów, listów, prasy;

– aparatury naukowej wykorzystywanej w przeszłości;

– elementów wyposażenia pracowni i gabinetu, mebli;

– rzeczy codziennego użytku, elementów akademickiego ubioru;

– wszelkich innych pamiątek.

Zebrane muzealia wejdą w skład powstającej obecnie kolekcji MUAM. Część przedmiotów trafi na wystawę stałą. Pozostałe zostaną należycie zabezpieczone, z myślą o przyszłych badaczach i wystawach czasowych, które będziemy regularnie tworzyć. Jeżeli zechcecie Państwo przekazać jakiekolwiek informacje, uzyskać odpowiedzi na pytania bądź wątpliwości dotyczące posiadanych pamiątek, prosimy o kontakt mailowy muzeum@amu.edu.pl  lub telefoniczny (+48 61 829 47 40).

Prof. UAM dr Tadeusz Wallas

Prorektor

1 Komentarz do Zajrzyj do szafy, do biurka…

  1. Ciekawa inicjatywa, które może łączyć pokolenia. Mimo cyfrowej rewolucji, która wykluczyła część osób starszych, oni wciąż mają sporo punktów wspólnych, czekam na ekspozycję interesujących artefaktów. W czasach pandemii jest miejsce na optymizm .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*