Z sukcesem bada materię międzygwiazdową

Prof. UAM dr hab. Michał Michałowski zdominował listę cytowań Google Scholar. Młody astronom ma też najwyższy Indeks Hirscha wśród naukowców z UAM.

Z UAM związany jest od maja 2017. Wcześniej ukończył studia na Wydziale Fizyki UAM i obronił pracę magisterską na uniwersytecie w Kopenhadze. Potem zdobywał doświadczenie badawcze między innymi na uczelniach w Gandawie i Edynburgu. Badania prof. M. Michałowskiego koncentrują się na tak zwanej materii międzygwiazdowej w odległych galaktykach, czyli na gazie i pyle znajdującym się pomiędzy gwiazdami będącym paliwem do powstawania nowych gwiazd.

Przełomem w życiu młodego naukowca była publikacja w „Nature” ze stycznia 2019 roku. Dotyczyła ona wyników badań międzynarodowej grupy badawczej, w której skład wszedł zespół astronomów z UAM, pod jego kierownictwem. Badacze zaobserwowali błysk gamma i związany z nim kokon rozgrzanej materii, po raz pierwszy potwierdzając związek tego zjawiska z jednoczesnym wybuchem supernowej.

Artykuł dostępny na uniwersyteckie.pl

Fot. Adrian Wykrota