WF kreatywnie? To da się zrobić!

W dobie pandemii, kiedy większość swojego czasu spędzamy w domach, niesamowicie ważna okazuje się aktywność fizyczna. Potrzebę tę zauważył również Zakład Dydaktyki Aktywności Fizycznej AWF w Poznaniu, organizując XIV Ogólnopolski Konkurs im. Eugeniusza Piaseckiego, polegający na stworzeniu i przeprowadzeniu kreatywnej lekcji WF.

W regulaminie konkursu czytamy, że celem jest przede wszystkim „Kreowanie i promowanie nowoczesnego podejścia do realizacji podstawy programowej w ramach lekcji wychowania fizycznego, w którym aktywność fizyczna pozostaje przede wszystkim środkiem wychowawczym, kształtującym osobowość oraz pozytywne postawy wychowanka wobec kultury fizycznej”. Coraz częściej absolwenci szkół nie wspominają pozytywnie swoich zajęć WF, a sami nauczyciele ograniczają się do kilku gier zespołowych, proponowanych uczniom na przemian. Dlatego istotne jest zmodernizowanie programu zajęć, uwzględniając czasy, w których się znajdujemy. Dobrym pomysłem, którym wykorzystują niektórzy WF-iści, jest zintegrowanie z aplikacją monitorującą aktywność każdego użytkownika. Właśnie takich kreatywnych rozwiązań oczekuje komisja organizowanego Konkursu.

„W Konkursie mogą uczestniczyć studenci wszystkich uczelni pedagogicznych, kształcących specjalistów w zakresie wychowania fizycznego oraz nauczyciele wychowania fizycznego. Jedna przygotowana lekcja może mieć maksymalnie dwóch autorów” – czytamy w dalszej części Regulaminu. Przyjmowanie zgłoszeń trwa do 15 kwietnia 2022 r. Pracą konkursową jest nie tylko konspekt lekcji, ale także część praktyczna- przeprowadzenie jej, wybranie najciekawszego fragmentu i wysłanie do Komisji.

Informacje o tym, gdzie zgłosić chęć udziału, wysłać pracę i więcej szczegółów, można sprawdzić na https://www.awf.poznan.pl/pl/lista-aktualnosci/newsy-2021/7186-wiesz-jak-przeprowadzic-kreatywna-lekcje-wf-u-zglos-sie-do-konkursu. Finał przewidziany jest 19 maja 2022 w Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

Fot. www.awf.poznan.pl