Warto dbać o zdrowie

Jedną z ważniejszych, choć niedostrzegalnych na pierwszy rzut oka, części naszego ciała jest tarczyca – niewielki gruczoł znajdujący się w okolicach szyi.  Zajmuje się ona produkcją dwóch ważnych hormonów – T3 (trójjodotyrona) i T4 (tyroksyna).

Utrzymanie ich właściwego poziomu nie byłoby jednak możliwe bez regulatora – tyreotropiny, znanej jako TSH. Powyższe hormony wpływają przede wszystkim na metabolizm, a co za tym idzie – na przeróżne funkcje życiowe. Co się dzieje, kiedy pojawiają się zaburzenia pracy tarczycy? W zależności od tego, czy jest niedobór hormonów czy ich nadmiar, mówimy odpowiednio o niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Jeśli zaobserwujemy takie objawy, jak m. in.: nadmierna drażliwość i płaczliwość,  wahania nastroju, potliwość, gwałtowne zmiany masy ciała (duży spadek lub przyrost), chłód w rękach i stopach, zgrubienia na szyi (wole) czy złuszczająca się skóra na rękach, możliwe, należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Wśród osób mających problemy z tarczycą występuje przeważają kobiety. Nieleczona może znacznie pogorszyć ogólny stan zdrowia.

Tarczyca jest gruczołem podatnym na zmiany zapalne lub nawet nowotworowe, dlatego wykonanie badania poziomu TSH może w niektórych przypadkach nie wystarczyć. Warto dbać o zdrowie i swój metabolizm – odpowiednia dawka hormonów tarczycy lub odpowiednia dieta mogą poprawić jakość życia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*