VOO VOO zagra w Przeźmierowie

VOO VOO ma niesamowitą, ponad trzydziestoletnią, historię. Na koncercie w Centrum Kultury Przeźmierowo (piątek, 13 marca, godzina 19) usłyszymy  utwory z płyty „Za niebawem”, nominowanej do Fryderyka w kategorii „Album roku – rock”.

Zespół powstał w 1985 roku w większości z członków grupy  MWNH (Morawski, Waglewski, Nowicki, Hołdys). Istniała ona krótko – niespełna rok (przełom 1984/85) – i nagrała tylko jedną płytę: „Świnie”, która na swoją publiczną prezentację długo musiała czekać. Pierwszy skład VOO VOO stanowili: Wojciech Waglewski (gitara, śpiew), Andrzej Nowicki (gitara basowa), Wojciech Morawski (perkusja), Milo Kurtis (instrumenty perkusyjne i trąbka). Na pierwszych koncertach, jeszcze w 1985 r., Morawskiego zastąpił Marek Czapelski. W takim składzie zespół zadebiutował na festiwalu w Jarocinie. „Nie mamy broni ani żadnych szans / Mieszkamy w lesie, który nie jest nasz / Pokój wre / A wojna trwa / Do snu zaśpiewam tobie „Summertime” – śpiewał Hołdys, w bodaj najbardziej znanej pieśni ze „Świń” – w „Najmniejszym oddziale świata”…

Supergrupa MWNH dość szybko przerodziła się w inną supergrupę – VOO VOO (już bez Hołdysa). Wkrótce odeszli Nowicki, Kurtis i Czapelski, a na ich miejsce trafili bracia Pospieszalscy: Jan grający na gitarze basowej i kontrabasie, Mateusz (saksofon), oraz Andrzej Ryszka (Tie Break, ex-Krzak). Na początku lat 90. zastąpił go Piotr „Stopa” Żyżelewicz, który  w VOO VOO grał na perkusji aż do swojej śmierci (12 maja 2011). Obecnie w zespole grają: Wojciech Waglewski – gitara, śpiew, autor tekstów, kompozytor, aranżer, lider zespołu; Mateusz Pospieszalski – saksofony, flet, klarnet basowy, instrumenty klawiszowe, akordeon, śpiew, kompozytor, aranżer; Karim Martusewicz – kontrabas, gitara basowa, kompozytor, aranżer i Michał Bryndal – perkusja.

W nagraniach utworów na różne płyty współpracowali z nimi między innymi: Fiolka, Mamadou Diouf, „Ziut” Gralak, Anna Maria Jopek, Urszula Dudziak, Trebunie Tutki, DJ MAD, Fisz, a na „Flocie zjednoczonych sił” pojawiła się cała plejada znanych wykonawców.  VOO VOO chętnie nawiązuje tego rodzaju kontakty artystyczne, a poszczególni muzycy zespołu często pojawiają się w różnych rolach (także producentów i aranżerów) na płytach innych artystów. Jeden z najbardziej oryginalnych projektów to udział w sztuce teatralnej z Janem i Marią Peszek.

Jak czytamy na stronie internetowej zespołu, „w nagraniach VOO VOO usłyszeć można najróżniejsze muzyczne światy, dziś już klasyczne. Na przykład: Djivana Gasparyana, Jana Garbarka, Toma Waitsa, Paula Simona, The Beatles, Jamesa Browna, Roberta Frippa, Nusrata Fateh Ali Khana, Johna McLaughlina, Jimiego Hendrixa i Johna Coltrane’a. Ale nade wszystko – bardzo osobisty i osobny świat VOO VOO. Bo przecież najwybitniejsze – a pisane zawsze przystępnym językiem – dzieła tego zespołu wciąż pozostają inspiracją dla twórczych poszukiwań współczesnej muzyki.”

Twórczość zespołu przechodziła ewolucję od początkowo mrocznych i surrealistycznych obrazów w warstwie tekstowej, okraszonych podobną muzyką, do coraz pogodniejszych i bardziej dynamicznych klimatów. Muzyka VOO VOO sięgała nieraz do żywiołowych, graniczących z transem, rytmów zapożyczonych z różnych gatunków muzycznych. Choć zespół łączy je ze sobą, poszczególne płyty mają zazwyczaj jakiś dominujący styl. 13 marca w Przeźmierowie zabrzmią utwory z albumu „Za niebawem”, nominowanego do Fryderyka.

Uwierzcie, zobaczycie na scenie i usłyszycie legendę. Już kilka pokoleń słucha muzyki VOO VOO, a koncerty to największa siła zespołu. Bilety www.bilety24.pl

Fot. Jacek Żmichowski (www.voovoo.pl)

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*