To już piętnaście lat

1 maja 2004 Polska weszła do Unii Europejskiej. Wieloletnie starania o naszą obecność zwieńczone zostały powodzeniem. Rok wcześniej (16 kwietnia 2003) w Atenach, a dwa miesiące przed referendum, premier Leszek Miller i szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz podpisali Traktat Akcesyjny.

W różnych ankietach Polacy wskazują na wiele płynących stąd korzyści. Są wśród nich: poczucie wolności, przynależność do wspólnoty, wzmocnienie pozycji Polski, swoboda poruszania się, dostęp do rynków pracy, towarów i nauki, fundusze europejskie. Ministerstwo Finansów opublikowało na swojej stronie internetowej (https://www.gov.pl/web/finanse) zestawienie transferów pieniędzy pomiędzy Polską a Unią Europejską. W ciągu 15 lat do budżetu UE wnieśliśmy 53 miliardy euro. W tym samym czasie otrzymaliśmy – w ramach różnych funduszy – 163 miliardy. W tysiącach miejsc w całym kraju bez trudu możemy odnaleźć tablice informujące o tym, że coś powstało ze znacznym udziałem tych pieniędzy.

Tego samego dnia do UE weszły także: Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry. Było to największe w historii rozszerzenie wspólnoty, która liczy dzisiaj 28 członków – jeszcze z Wielką Brytanią.

Fot. Andrzej Piechocki

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*