Strefa U17M – I runda

Tydzień po zakończeniu rozgrywek strefowych U19M do rywalizacji przystąpiły drużyny U17M. Zasady rozgrywania meczów są takie same, tyle tylko, że rozpoczynamy tę fazę rozgrywek na własnym parkiecie.

Przed rozpoczęciem tych zmagań w najlepszej sytuacji była PGE Spójnia Stargard, która w rozgrywkach w województwie zachodniopomorskim nie poniosła porażki. My startujemy z jedną porażką zaliczoną z rozgrywek wojewódzkich.

U17M Enea Basket Junior Poznań – Pogoń Basket Szczecin 84:44 /18:17, 24:7, 21:7, 21:13/. Rozpoczynamy dość chaotycznie. Widać znaczną nerwowość w poczynaniach naszego zespołu zarówno w obronie, jak i w ataku, a może szczególnie w ataku. Niewykorzystane okazje przekładają się na wyrównane spotkanie pod względem zdobyczy punktowych. Wygrywamy pierwszą kwartę najmniejszą różnicą punktów. Co prawda, to dopiero początek spotkania, ale trener T. Cichocki wie, że musi coś zmienić w poczynaniach swoich podopiecznych. I zmienia, jakże skutecznie. Poprawia się obrona gospodarzy, a za tym idzie i atak. Tym razem mecz nie jest już wyrównany. Szybko rośnie przewaga Enei i dotychczasowe minimalne prowadzenie zwiększa się do 18 punktów po drugiej kwarcie.

Po przerwie nie zmienia się sposób gry poznaniaków. Nadal bronią agresywnie, a to napędza atak. Koniec trzeciej kwarty zwiastuje już zwycięstwo ekipy z Poznania, bowiem przewaga rośnie do 32 punktów. Ostatnia kwarta to dokończenie meczu, ponieważ jego losy zostały już przesądzone. Rozgrywki strefowe rozpoczęliśmy w dobrym stylu, ale najgroźniejszy rywal dopiero przed nami.

Punkty dla Enei zdobyli: P. Bartkowiak 15, I. Baganc 14 /1×3/, A. Tomicki 9 /1×3/, M. Polachowski 9 /1×3/, N. Wojtkowiak 8, M. Pawłowicz 8 /1×3/, S. Buczkowski 8, P. Buława 6, J. Zaborowski 3 /1×3/, S.  Kawiak 2, I. Krajewski 2.

U17M Enea Basket Junior Poznań – MKKS Żak Koszalin 104:54                /27:12, 27:8, 30:20, 20:14/. Spotkanie z drugim zespołem województwa zachodniopomorskiego rozpoczynamy bardziej skoncentrowani. W efekcie od pierwszych minut tego meczu zarysowuje się przewaga drużyny gospodarzy. W drugiej kwarcie ponawiamy swoje zdobycze punktowe, jednocześnie utrudniamy gościom zdobywanie punktów. Ta część meczu jest jeszcze bardziej efektywna dla naszej drużyny i pozwala podwyższyć prowadzenie do 34 punktów.

Kolejne kwarty to spokojne kontrolowanie wyniku, ale nie w sposób statyczny, bowiem nasza przewaga systematycznie rośnie. Chyba jest to już moment, gdy młodzi koszykarze koszalińscy nie wierzą w możliwość wygrania tego meczu, a rezygnacja nie pomaga w walce. Ostatecznie, po raz pierwszy przekraczamy 100 zdobytych punktów, a mecz kończy się naszym wysokim zwycięstwem 104:54.

Punkty dla Enei zdobyli: I. Baganc 16 /4×3/, M. Roszczka 13 /1×3/, I. Krajewski 11 /1×3/, K. Cymer 10, F. Kowalewski 19 /2×3/, N. Wojtkowiak 9, P. Buława 8, P. Bartkowiak 8, M. Polachowski 6, S.Buczkowski 6, A. Tomicki 5, J. Zaborowski 2.

U17M Enea Basket Junior Poznań – PGE Spójnia Stargard 93:53/23:12, 29:12, 22:17, 19:12/. To miał być najtrudniejszy mecz, bowiem przyszło nam się zmierzyć z pierwszą drużyną województwa zachodniopomorskiego, która w rozgrywkach wojewódzkich nie poniosła porażki. Oczywiście, taka zapowiedź mobilizuje i wyzwala należytą koncentrację. Poza tym już było wiadomo, że zwycięzca tego pojedynku uzyska jednopunktową przewagę nad rywalem przed spotkaniami rewanżowymi.

Od początku meczu zarysowuje się przewaga drużyny miejscowej. Nie jest ona olbrzymia, ale widoczna. Zawodnicy nasi mają przewagę fizyczną nad rywalem i, wraz z upływem meczu, ta przewaga będzie coraz bardziej widoczna. Pierwszą połowę wygrywamy zdecydowanie, bo aż 28 punktami. Druga połowa nie toczy się już z tak widoczną naszą przewagą, ale nadal zwiększamy prowadzenie. Zdecydowanie spada koncentracja, a poza tym więcej czasu na parkiecie spędzają zawodnicy rezerwowi, chociaż jest to pojęcie umowne, ponieważ trener T. Cichocki jest w tej dobrej sytuacji, że ławkę ma długą, a zawodnicy pierwszej piątki zapewne będą się zmieniać z zależności od formy w danym dniu.

Punkty dla Enei zdobyli: I. Baganc 19 /3×3/, P. Bartkowiak 15, S. Kawiak 12, I. Krajewski 11 /2×3/, N. Wojtkowiak 7 /1×3/, S. Buczkowski 7, P. Buława 5, K. Cymer 4, A. Tomicki 4, M. Polachowski 4, F. Kowalewski 3, M. Roszczka 2.