Spotkanie z Ojcami Niepodległości w holu

Podczas przerw w zajęciach mamy okazję spotkać się z ważnymi postaciami politycznymi, działaczami społecznymi oraz dyplomatami z czasów Polski na progu niepodległości.

Na kilkudziesięciu planszach wystawy „Ojcowie Niepodległości”, eksponowanej w holu głównym,  widzimy nie tylko ich zdjęcia, są także krótkie biogramy, fotografie archiwalne. Oprócz podobizn Józefa Piłsudskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego czy Wincentego Witosa, studenci mogą zobaczyć, jak zmieniały się granice Polski w latach 1918-23. Na jednej z pierwszych plansz wytłumaczona jest idea wystawy oraz umieszczona uproszczona oś czasu, która ukazuje najważniejsze wydarzenia z procesu odbudowy naszej państwowości.

Tytułowi „Ojcowie Niepodległości”, pomimo wielu różnic, stanęli ramię w ramię, by poprowadzić Polskę ku wolności. Dziś stoją ramię w ramię ze studentami WNPiD.  Tę lekcję historii przygotował dla nas Instytut Pamięci Narodowej. Głównymi autorami są dr Zofia Fenrych oraz Mateusz Lipko.

Wystawa prezentowana będzie do połowy listopada.

Fot. Karolina Łapińska