Premiera w Collegium Historicum. Już jutro

,,Berło z brązu – symbol zmiany cywilizacyjnej’’. Premiera w Poznaniu tuż tuż.

Jutro poznańska premiera fabularyzowanego dokumentu, który powstał we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Przy realizacji produkcji pracowali: prof. Maciej Kaczmarek, prof. Janusz Czebreszuk oraz dr Grzegorz Szczurek. Wydarzenie odbędzie się w Collegium Historicum UAM. 

Film opowiada o przejściu z epoki neolitu do epoki brązu na obszarach dzisiejszej Polski i Europy. To właśnie wtedy, czyli około 4000 lat temu, nastąpił gwałtowny skok technologiczny i cywilizacyjny. Wyroby z brązu stały się wtedy oznaką bogactwa i symbolem statusu społecznego.

Sceny do filmu realizowane były w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie, które jest partnerem filmu. Punktem wyjścia do stworzenia produkcji były kurhany znajdujące się w miejscowości Łęki Małe, w których odnalezione zostały wyroby z brązu i złota. Archeolodzy odkryli tam między innymi tytułowe ,,berła sztyletowe’’, które stanowią podstawę filmu. Możemy spodziewać się także informacji o użytkowaniu bursztynu, który 4000 lat temu, stanowił ekwiwalent wymiany za wyroby z brązu.

Tematyka filmu z całą pewnością ma charakter edukacyjny, informacyjny oraz poznawczy. Autorem scenariusza oraz reżyserem jest Krzysztof Paluszyński. Produkcja powstała dzięki dofinansowaniu przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. W obsadzie filmu znaleźli się: Beata Szajdziuk, Michał Pilas, Waldemar Duszka i Michał Rodzinka.

Zwiastun filmu możemy obejrzeć na kanale Krzysztofa Paluszyńskiego w serwisie YouTube. 

Fot. www.berlozbrazu.pl

,,Berło z brązu’’, premiera, Collegium Hictoricum, Krzysztof Paluszyński

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*