Prawo (do) wyboru

102 lata temu Polki wywalczyły sobie prawo wyborcze. Data 28 listopada 1918 roku oficjalnie zapisała się jako początek aktywności kobiet w Polsce,  jako pełnoprawnych obywatelek.

Droga do równości rozpoczęła się już w latach 40. XIX wieku, wraz z grupą Entuzjastki, stworzoną przez Narcyzę Żmichowską – prekursorkę feminizmu w Polsce. jej uczestniczki dążyły do zwiększenia aktywności kobiet w życiu publicznym, jednak nadal nie wiązały tego z walką o prawa wyborcze. Przełomem okazał się być wiek XX. W 1907 roku powstał Związek Równouprawnienia Kobiet Polskich, a Maria Dulębianka zgłosiła swoją kandydaturę do Sejmu we Lwowie (ostatecznie zdobyte przez nią głosy zostały unieważnione). Dziesięć lat później, w 1917 roku, kobiety z trzech zaborów stworzyły Zjazd Kobiet Polskich, a ich głównym postulatem było przyznanie praw wyborczych kobietom.

Ostatecznie, 28 listopada 1918  kobiety oficjalnie uzyskują bierne i czynne prawo wyborcze na podstawie dekretu wydanego przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego.  Rok później osiem kobiet dostaje się do parlamentu, reprezentując różne środowiska polityczne.

W historii Polski jest to przełomowe wydarzenie. Ponad sto lat minęło, odkąd obie płci w tym samym stopniu mają prawo współtworzyć nasz kraj. Niestety, w rocznicę, zamiast świętować, Polki są raz jeszcze zmuszone były wyjść na ulicę w walce o równość i godne traktowanie.

Fot. z ekranu tv – TVN24 HD  www.polskatimes.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*