Porozumiesz się z ponad miliardem

„Bez znajomości siły słów nie sposób poznać ludzi.” taką myśl Konfucjusza można znaleźć w książce  „Wielka księga mądrości” (wybór Jacek i Tomasz IIga).

Do poznania ludzi potrzebna jest znajomość słów i składni danego języka. Co zrobić, jeśli chciałabyś lub chciałbyś poznać przykładowo język chiński? Można na przykład skorzystać z oferty  Instytutu Konfucjusza Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Za główny cel ma on promocję języka i kultury chińskiej. Projekt stworzyło Biuro ds. Promocji Języka Chińskiego przy Chińskim Ministerstwie Edukacji. Autorzy projektu dążą do przełamania stereotypów związanych z Chinami. Język chiński uważany jest za najbardziej rozpowszechniony język świata (standardowy język chiński tzw. mandaryński używa ok. 1,4 miliarda ludzi).

Pierwszy Instytut Konfucjusza powstał w 2004 roku w Taszkiencie. Pierwszy europejski – w Sztokholmie w 2005 roku. Instytut Konfucjusza w Poznaniu działa od czerwca 2008. Organizuje on m. in.: kursy języka chińskiego, wykłady, konferencje, szkolenia. Zainteresowani mogą także skorzystać z biblioteki. Instytut oferuje również pomoce dydaktyczne dla samouków. Szczegółowe informacje można znaleźć na  stronie: http://konfucjusz.amu.edu.pl/

Fot. zrzut ekranu strony IK w Poznaniu