Po raz pierwszy w Poznaniu

Na początku września  światowa elita naukowców zajmujących się zagadnieniem wysokich ciśnień spotka się w Poznaniu podczas European High Pressure Research Group (EHPRG) Meeting 2017. Kilkudniowe wydarzenie uświetni wykład otwarty profesora Leonida Dubrovinsky’ego, znanego i cenionego autorytetu w dziedzinie wysokich ciśnień, obecnie związanego z Uniwersytetem Bayreuth (Niemcy).

Jego wystąpienie „Journey to the center of the Earth 150 years after Jules Verne: Science not fiction” odbędzie się we wtorek, 5 września o godzinie 18 w Auli UAM (ul. Wieniawskiego 1). Wykład ma formułę otwartą, a udział w nim jest bezpłatny. Prelekcję poprzedzą pokazy doświadczeń chemicznych przygotowane przez zespół młodych naukowców z Wydziauy Chemii UAM pt: „Chemia w warunkach ekstremalnych”, które odbędą się od godziny 17.30.

Wykład odbywa się w ramach konferencji EHPRG 2017, trwającej od 3 do 8 września br., która jest jednym z najważniejszych wydarzeń dla naukowców wykorzystujących w swoich badaniach wysokie ciśnienia. Dzięki technologiom wysokociśnieniowym otrzymuje się nowe materiały niezbędne do zaawansowanych technologicznie urządzeń mechanicznych (supertwarde elementy) i w optoelektronice (GaN). Wysokie ciśnienia odgrywają kluczową rolę oraz otwierają nowe możliwości w wielu gałęziach przemysłu wydobywczego, chemicznego i spożywczego. Jednym z przykładów jest stosowana już w Japonii bezpieczna konserwacja żywności, stanowiąca nowy kierunek zielonej i sprzyjającej środowisku naturalnemu chemii. Konferencja jest okazją do spotkania przedstawicieli środowiska naukowego i przedsiębiorców pracujących w tej dziedzinie nauki.

Obecna 55. edycja konferencji odbędzie się po raz pierwszy w Poznaniu i po raz trzeci w Polsce. EHPRG 2017 organizowane jest na Wydziale Chemii UAM. Spośród najbardziej znanych badaczy z tej dziedziny, w Poznaniu wykłady wygłoszą m.in. Ho-Kwang Mao, Natalia Dubrovinskaia, Chris Michiels, Elena Boldyreva czy Przemysław Dera. Wydarzenie objęte jest patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Prezydenta Miasta Poznania. Fundacja UAM jest współorganizatorem tego wydarzenia.