Pamięć trwa

W czasie II wojny światowej to był jeden z największych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady. Hitlerowcy pozbawili w nim życia 1,1 mln. mężczyzn, kobiet i dzieci.

Obóz został założony dla Polaków i w pierwszych dwóch latach jego istnienia stanowili oni przeważającą liczbowo grupę narodowościową więźniów. Wśród deportowanych tutaj znajdowali się również Żydzi, z czasem także przedstawiciele różnych narodowości. W latach 1942-44, w ramach „ostatecznego rozwiązywania kwestii żydowskiej” (Endlösung der Judenfrage), KL Auschwitz pełnił rolę największego nazistowskiego ośrodka zagłady ludności żydowskiej z okupowanych przez Trzecią Rzeszę oraz sprzymierzonych z nią krajów europejskich.

27 stycznia 1945 żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy tego piekła na Ziemi. Zastali za nimi skrajnie wyczerpanych, wynędzniałych około 7000 więźniów, w tym 500 dzieci.

27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy niemieckiego obozu Auschwitz. Skrajnie wyczerpani więźniowie, których było w nim jeszcze ok. 7 tys. – w tym pół tysiąca dzieci – witali ich jako wyzwolicieli.

W 77. rocznicę wyzwolenia obozu odbyły się uroczystości, których przebieg mogliśmy oglądać online za pośrednictwem strony www.auschwitz.org i kanału YouTube oraz stacji telewizyjnych. Wśród zagranicznych gości był m. in. premier Francji Jean Castex z ministrami i parlamentarzystami.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*