Łzy szczęścia w oczach Gabrieli

819 zorganizowanych akcji, 95 159 potencjalnych i 430 faktycznych dawców szpiku – tak  w skrócie można opisać ostatnich 8 edycji projektu HELPERS’ GENERATION, realizowanego przez Fundację DKMS na polskich uczelniach. Teraz przyszedł czas, aby kolejni liderzy mieli szansę na zaangażowanie się w pomoc innym. Wczoraj ruszyły zapisy do IX edycji Projektu.

Według badania „Wolontariat w organizacjach”, przeprowadzonego pod koniec 2016 roku przez Główny Urząd Statystyczny, największy odsetek wolontariuszy (9,5%) stanowi młodzież w wieku  15-24 lata. To właśnie z myślą o nich, 4 lata temu powstał projekt HELPERS’ GENERATION, skierowany do środowiska akademickiego. Jego celem jest zaangażowanie studentów w walkę z nowotworami krwi poprzez edukację i wsparcie akcji rejestracji do bazy potencjalnych Dawców szpiku Fundacji DKMS. Dzięki entuzjazmowi i zaangażowaniu młodych ludzi, Fundacji DKMS tylko wśród studentów, udało się zarejestrować ponad 95 tys. młodych, zdrowych ludzi, a 430 osób z tej grupy podzieliło się cząstką siebie i dało komuś szansę na drugie życie.

„Dobrem łatwo jest się zarazić”

Gabriela po raz pierwszy zaangażowała się w organizację akcji rejestracyjnej 5 lat temu, na początku studiów. Wówczas, jak sama mówi „zdecydowała się wziąć sprawę w swoje ręce”, ponieważ jej chora koleżanka potrzebowała dawcy szpiku. Od tej pory nie pamięta już ile Dni Dawcy udało jej się zorganizować, jedna liczba mówi jednak sama za siebie – w wyniku przeprowadzonych przez nią działań, aż 14 zarejestrowanych osób zostało dawcami faktycznymi, a dla samej zainteresowanej angażowanie się w pomoc na rzecz innych jest już czymś normalnym.

Myślę, że dobrem łatwo  jest się zarazić. Każdy z nas ma świadomość, że robi coś bardzo ważnego i przez to czujemy się potrzebni. Dodatkowo jeśli coś robimy, choćby dla samej idei, a potem widzimy wymierne efekty tych działań, to chce nam się działać jeszcze bardziej. Za każdym razem, gdy dostaję telefon z fundacji i informację o znalezieniu dawcy mam łzy szczęścia w oczach i wiem, że warto było poświęcić swój czas na przygotowanie akcji – mówi Gabriela, wolontariuszka Fundacji DKMS.

Zaangażowanie na wagę złota

To nie jedyny przypadek tak dużego zaangażowania. W 2016 roku Fundacja DKMS mogła liczyć na wsparcie niemalże 10 000 młodych wolontariuszy. Tylko w Warszawie w ramach  74 zorganizowanych akcji, zarejestrowano 10.427 potencjalnych dawców, a 44 zostało dawcami faktycznymi. Młodzi rozumiejąc ideę  dawstwa szpiku nie poprzestają na rejestracji, ale chcą do niej namówić również inne osoby. Podczas Dni Dawców aktywnie angażują się w organizację wydarzenia na swoich uczelniach.

– Młodzi ludzie to bardzo zaangażowana grupa. Do każdej edycji projektu HELPERS’ GENERATION rekrutujemy kilkudziesięciu studenckich liderów, których zadaniem jest organizacja akcji na uczelni. Są oni odpowiedzialni za pozyskanie wszystkich niezbędnych zgód, rekrutację i szkolenie wolontariuszy oraz skoordynowanie akcji rejestracji. Większość z nich podchodzi do tego zadania bardzo poważnie i wkłada w nie całe serce. – tłumaczy Igor Belczewski, Koordynator Projektu HELPERS’ GENERATION

 

Szczegółowe informacje na temat projektu dostępne są na stronie https://www.dkms.pl/pl/student.

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*