Spod znaku dwóch lwów

Jednym z ciekawszych na mapie naszego kraju jest Gdańsk – nadmorskie miasto, stolica województwa pomorskiego, największa część aglomeracji trójmiejskiej. Miasto spod znaku dwóch lwów posiada niezwykle bogatą historię i wiele godnych polecenia zabytków z różnych okresów historycznych, a od kompleksu zamkowego w Malborku dzieli je zaledwie pół godziny pociągiem. 

Historyczna część  Gdańska jest podzielona na Główne Miasto i Stare Miasto. W obrębie tego pierwszego znajdują się takie zabytki, jak Ratusz, Dwór Artusa. W obrębie Starego Miasta można natomiast podziwiać takie zabytki, jak kościół św. Katarzyny, Wielki Młyn, a także Ratusz.  Główną ulicę stanowi ulica Długa, na której można zobaczyć słynną fontannę Neptuna oraz przejść się deptakiem, podziwiając zabytkowe kamienice. Ozdobą miasta jest także trzeci pod względem objętości ceglany kościół na świecie – Kościół Mariacki w Gdańsku. W Gdańsku dość wyraźny jest współczesny rys historyczny – mieści się tam Stocznia Gdańska, w okolicy jest wiele nawiązań do czasów „Solidarności”. W Nowym Porcie znajduje się zabytkowa latarnia morska, którą można zwiedzać od  końca kwietnia do końca września.

Atrakcje Gdańska nie mieszczą się jedynie w ścisłym centrum. W dzielnicy Oliwa znajduje się ogród zoologiczny oraz bazylika archikatedralna pw. Trójcy Świętej, Najświętszej Marii Panny i św. Bernarda. Chętni do spaceru po plaży znajdą ją w dzielnicy Jelitkowo, skąd można dostać się rowerem do sąsiedniego Sopotu. Nadmorski mikroklimat sprzyja nie tylko wypoczynkowi i zdrowiu, ale także odkryciu nowych, ciekawych miejsc.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*