Decyzja była bardzo dobra

„Chciałbym bardzo, żeby Viadrina robiła wszystko, co w jej mocy, aby nie stać się przeciętnym uniwersytetem.” Uniwersytet Europejski Viadrina zainaugurował obchody 30-lecia

Dokładnie 30 lat po podpisaniu aktu założycielskiego, 15 lipca 2021, Uniwersytet Europejski Viadrina podjął dyskusję na temat swojej roli w nauce i społeczeństwie. W rozmowie panelowej postawiono na otwarty i szczery dialog: które kierunki rozwoju w minionych 30 latach goście oceniają krytycznie i jakie mają oczekiwania wobec Viadriny w przyszłości?

W uroczystościach otwierających jubileusz 30-lecia Viadriny wziął udział w imieniu władz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Tadeusz Wallas, prorektor UAM ds. Collegium Polonicum wraz z dr. Krzysztofem Wojciechowskim, dyrektorem Collegium Polonicum. Rektor T. Wallas składając na ręce prezydentki Viadriny prof. Julii von Blumenthal życzenia podkreślił „30 lat istnienia Uniwersytetu Europejskiego Viadrina pokazały, że decyzja o jego powołaniu była bardzo dobra, bez Viadriny nie byłoby też Collegium Polonicum”.

Prof. dr Julia von Blumenthal powiedziała podczas rozpoczęcia uroczystości: „Nasz były rektor prof. dr Hans N. Weiler zlecił nam pięć lat temu trudne zadanie. W swoim przemówieniu z okazji 25-lecia Viadriny powiedział, między innymi odnosząc się do brexitu: ‚Europa potrzebuje Uniwersytetu Europejskiego – nie można zawieść Europy.‘ Jestem ciekawa, czy w dzisiejszej dyskusji usłyszę, czy jesteśmy choć trochę bliscy spełnienia tych założeń”.

Tobias Dünow, sekretarz stanu ds. nauki, nadań naukowych i kultury w Brandenburgii, określił utworzenie Uniwersytetu Europejskiego Viadrina w 1991 r. jako „szalony“ pomysł: „Założyć w 1991 r. uniwersytet w biednej, słabo zainteresowanej uniwersytetem Brandenburgii, i to w dodatku jako instytucję szczególnie akcentującą nauki humanistyczne i społeczne oraz – przynajmniej ideowo – uniwersytet polsko-niemiecki. Uważam, że to jest niesamowite; jednak nie jestem przekonany, czy my jako politycy mielibyśmy dziś odwagę podjąć ponownie taką decyzję.” Dünow życzy uczelni: „żeby Viadrina zrobiła wszystko, co w jej mocy, aby nie stać się przeciętnym uniwersytetem. W Niemczech mamy wystarczającą ilość średniej wielkości uniwersytetów. Viadrina ma szansę tylko wtedy, gdy dla zasady jest i pozostanie inna – to nie jest tanie, ale trzeba sobie na to pozwolić”.

Svea Kühl, przewodnicząca samorządu studenckiego AStA Viadrina, podkreśliła, że to interdyscyplinarne kierunki studiów są istotnym elementem wyróżniającym Viadriną na tle innych uczelni. „Myślę, że bardzo ważne jest, aby łączyć przedmioty, przy których ma to szczególny sens, jak prawo i ekonomia”. To oznacza również wyzwania: „Ale o problemach możemy dyskutować; jesteśmy w stałym, bezpośrednim kontakcie z władzami uczelni. Kiedy rozmawiam z przedstawicielami samorządów i innych uczelni to widzę, że jest to wyjątkowa sytuacja”.

Prof. dr dr h. c. mult. Christoph Markschies, prezydent Berlińsko-Brandenburskiej Akademii Nauk stwierdził: „Viadrina ma to szczęście, że wiele pomysłów ówczesnych założycieli pozostało nadal aktualnych, na przykład budowanie mostów w kierunku Europy Środkowej i Wschodniej, czy idea wydziału nauk humanistycznych i społecznych bez segmentacji. To było bardzo mądrze pomyślane“.

Dyskusji wysłuchało w auli Audimax 100 gości z uczelni i miasta oraz wieloletni przyjaciele Viadriny, wśród nich była prezydentka prof. dr Gesine Schwan. Relację na żywo w internecie oglądało ok. 60 osób, również ze swojego domu w Kalifornii, pierwszy rektor Viadriny Hans. N. Weiler.

Bliższe poznanie historii Viadriny umożliwia wystawa online, dostępna na stronie: www.europa-uni.de/30lat, która prezentuje historyczne zdjęcia wraz z opisami przedstawionych wydarzeń w języku polskim i niemieckim.

Obchody 30-lecia potrwają do października 2022, program jubileuszu jest dostępny na stronie: www.europa-uni.de/30lat 

Nagranie z dyskusji można obejrzeć na stronie https://vimeo.com/574046352/0632aab7af.

Na zdjęciu: uroczystość otwarcia Viadriny – 6 września 1991. Fot. Heinz Köhler (www.europa-uni.de)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*