Czy kobiety czytają inaczej?

Styczeń to czas statystyk i podsumowań, także tych czytelniczych. Wystawa  Co czyta Poznań, którą od środy będzie można oglądać w Galerii Atanazego  prezentuje najczęściej wypożyczane książki beletrystyczne i popularnonaukowe, tak z literatury dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Wolimy powieści obyczajowe czy sensacje? Czy jesteśmy wierni ulubionym autorom i seriom?  Czy można połączyć czytanie z grami komputerowymi? Czy czytelnika z 2018 coś łączy z czytelnikiem z dwudziestolecia międzywojennego?  Na te i inne pytania  odpowie nasza wystawa. Z badań  wynika, że kobiety czytają chętniej i więcej.  Statystki Biblioteki Raczyńskich jednoznacznie dowodzą, że największym zainteresowaniem wśród  czytelników cieszą się powieści obyczajowe polskich autorek.  Dlatego  rozpoczynamy nowy cykl spotkań literackich CZY TA PANI CZYTA, którego tematem będzie tzw. literatura kobieca.  Czy  coś takiego jak literatura kobieca istnieje?  Czym właściwie jest?  Czy mężczyźni mogą tworzyć literaturę kobiecą?  Czy kobiety czytają inaczej?

Gościem pierwszego  spotkania będzie Hanna Cygler,  która wydała blisko dwadzieścia powieści, w  których łączy  wątki obyczajowe,  historyczne,  a nawet  kryminalne.  W jednej ze swoich książek nazwała pisarki „złodziejkami czasu”, bo kradną czas swoim czytelniczkom i nakazują im przebywać innej, literackiej czasoprzestrzeni.   Co sama czyta i w jaki sposób pisze, a także, czy czuje się autorką literatury kobiecej?  O tym  opowie  w rozmowie z Magdą Sobczak w Bibliotece Raczyńskich.   Na swojej stronie pisze: „Pragnę pisać książki, sprawiające również przyjemność moim czytelnikom. Powieści, które by się szybko czytało, niecierpliwie oczekując co dalej, a jednocześnie, które by zbyt łatwo nie opuszczały pamięci czytelnika”.

 22 stycznia (wtorek) godz. 18 Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19. Spotkanie z Hanną Cygler.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*