Audio, które zdumiewa

Ależ to jest technologia. Poznańska, na skalę światową! W Auli UAM zarejestrowano nawigowalne audio Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Wykorzystany został do tego system ZYLIA 6 Degress of Freedom navigable Audio.

Pozwala on nagrać pełną sferyczną scenę dźwiękową danej przestrzeni. Słuchacz może w niej dowolnie się przemieszczać, być bliżej sceny, bliżej muzyków lub innego wybranego miejsca. Aktualnie jest to jedyny system na świecie, który oferuje taką możliwość i łączy muzyków z publicznością.

Zylia to poznański start-up rozwijający innowacyjne technologie nagrywania dźwięku 3D. Światowej klasy produkty tej firmy optymalizują pracę muzyków i szeroko pojętych twórców audio. Zaangażowany i pełen pasji, zespół Zylii to grupa ekspertów w dziedzinach takich jak produkcja muzyczna, nowoczesne systemy przetwarzania dźwięku, badania naukowe, biznes. Tworzą oni  rozwiązania, które redefiniują i rewolucjonizują techniki nagrywania i produkowania koncertów oraz innych przestrzennych scen dźwiękowych.

I właśnie Zylia, we współpracy z Filharmonią Poznańską, udostępniła w serwisach YouTube i Facebook wirtualny koncert w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza. Podczas słuchania muzyki, każdy z widzów może dowolnie przemieszczać się, doświadczając przy tym realistycznych wrażeń słuchowych. 34 artystów na estradzie oraz 30 ambisonicznych mikrofonów ZYLIA ZM-1S pozwoliło zaprezentować możliwości systemu ZYLIA 6 Degrees of Freedom Navigable Audio – przełomowego podejścia do streamowanego dźwięku.

– W ostatnich miesiącach mierzymy się z problemem organizowania koncertów bez widowni. Nadawaliśmy je, ale towarzyszyło temu wiele problemów, przede wszystkim związanych z tym, jak oddać akustykę sali koncertowej – mówi Maestro Łukasz Borowicz, I dyrygent gościnny Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. To właśnie jest bardzo ważne w systemie stworzonym przez Zylię – umożliwia słuchanie orkiestry nie tylko z jednego, z góry określonego punktu. Można podczas koncertu przemieścić się na balkon, albo do ostatniego rzędu sali i akustyka się zmienia.

– Kiedy patrzymy w przyszłość, widzimy zupełnie inny sposób interakcji z szeroko pojętą sztuką. Widzimy platformy streamingowe umożliwiające ludziom uczestniczenie w koncertach dowolnie wybranego muzyka. Platformy, z których mogą korzystać w zaciszu swoich domów i gdzie to, czego doświadczają, mogą przeżywać wspólnie z przyjaciółmi. Widzimy hiperrealistyczne gry, zarówno pod względem wizualnym, jak i audialnym, pozwalające graczom w pełni zanurzyć się w wybraną fabułę. Widzimy w końcu projekcje wirtualnej rzeczywistości, dostępne dla każdego z dowolnego miejsca na świecie, których kreacje ogranicza jedynie wyobraźnia ich twórców. System ZYLIA 6 Degrees of Freedom Navigable Audio jest wielkim krokiem w kierunku ziszczenia się tej wizji i jesteśmy dumni z wpływu, jaki mamy na kształtowanie przyszłości technologii dźwięku przestrzennego – mówi Tomasz Żernicki, CEO firmy Zylia.

– Nie jestem zwolennikiem przeżywania muzyki klasycznej poprzez media elektroniczne. – mówi Wojciech Nentwig, dyrektor Filharmonii Poznańskiej. Przyznaję jednak, że nagranie dokonane przez zespół firmy ZYLIA bardzo mile mnie zaskoczyło. Cieszę się, że dzięki tej innowacyjnej formie nagrania, muzyka klasyczna trafić może do jeszcze szerszych kręgów odbiorców. Gratuluję zespołowi ZYLII ciekawych poszukiwań i takiego dokonania.

Link do wirtualnego koncertu Orkiestry Filharmonii Poznańskiej z w pełni nawigowalnym dźwiękiem przestrzennym; proszę założyć słuchawki:

https://youtu.be/KQckwn_Ult0

Zobacz, jak to zostało zrobione! Kulisy wirtualnego koncertu Orkiestry Filharmonii Poznańskiej:

https://youtu.be/KZmwIc14HMA

Fot. Kadr ze „Spaceru przez muzykę z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej” (https://www.youtube.com).


Opracowane na podstawie materiału prasowego firmy ZYLIA, dostępnego na stronie internetowej Filharmonii Poznańskiej

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*