Japoński w CV to duży plus

Już drugi rok w XI LO na poznańskim Grunwaldzie prowadzone są zajęcia z kultury i nauki języka japońskiego. Ich uczestnikami są głównie studenci z poznańskich uczelni publicznych i niepublicznych, a także gimnazjaliści. To młodzież, która z własnej inicjatywy chce zainwestować w swoją przyszłość lub jest miłośnikiem アニメ – Anime, 漫画- Manga.

Mało kto wie, że w Polsce jest ponad 240 firm z kapitałem japońskim, w których komunikacja głównie odbywa się w języku angielskim ze względu na brak japonistów. Umieszczenie w CV znajomości trzeciego języka (japońskiego) gwarantuje lepszą pracę, a tym samym i wynagrodzenie. Świat handlu i biznesu posługuje się angielskim, jednak partnera biznesowego bardziej szanuje się, gdy zna język ojczysty.

95% zajęć to żmudna nauka słownictwa i kaligrafii. Uczestnicy zajęć potrafią posługiwać się sylabariuszami, układać zdania i wypowiedzi, streścić krótkie filmy i zaśpiewać kilka piosenek w tym języku. Przed nimi trudniejsze piktogramy i ideogramy kanji.

Tegoroczna pierwsza olimpiada języka japońskiego w Polsce potwierdziła ich znajomość języka na poziomie 7 kyu. O puchar i medale pamiątkowe ufundowane przez wojewodę wielkopolskiego walczyło prawie 30 osób, a laureatami są:
I- Musiał Małgorzata マウゴジャタ・ムシャウ studentka UAM,
II- Szatkowski Tomasz トマッシュ・シャトゥコフスキ UAM,
III- Rafał Trąbki ラファウ トロンブスキ UAM-WSE
IV- Daria Gruchociakダリア・グルホチャック WSB
V- Michał Maniewskiミハウ・マニェフスキ ZSL-T

W połowie czerwca 2012 planujemy drugą olimpiadę językową z udziałem komisji japońskiej, której przewodniczyć będzie prof. Maho Ikusima. Język samurajów jest trudny, ale dzięki swej formie wyostrzają się zmysły spostrzegania, wzroku i zapamiętania. Ta odmienność językowa pomaga w przyswajaniu innych materiałów na studiach czy w szkole. Kaligrafia uczy systematyczności, perfekcji, precyzji, proporcji, a przede wszystkim pięknego pisania. W naszych podstawówkach od lat nie prowadzi się typowych zajęć z pięknego pisania, a zatem pojawiają się w zeszytach trudne do odszyfrowania bohomazy.
XI LO znane jest z otwartości na kulturę Japonii i często odbywają się tutaj imprezy tematyczne: kaligrafii, zakładania kimona, ceremonia parzenia herbaty Chanoyu 茶の湯, przygotowania potraw kuchni japońskiej shusi etc.

Od czerwca otrzymujemy zapytania i sygnały w sprawie otwarcia nowej grupy japońskiego i w tym roku również umożliwimy naukę od podstaw. Więcej informacji http://nihongo.eu.interia.pl lub telefonicznie 697 015 553.

Olimpiada i zajęcia językowe odbywają się pod patronatem Prorektora UAM Zbigniewa Pilarczyka, wojewody wielkopolskiego, byłej minister edukacji Krystyny Łybackiej oraz Katedry Orientalistyki. Opiekunami zajęć są Remondis Sanitech, ENEA Poznań, Dalkia i Wielkopolska Spółka Gazownicza.

Fot. Maciej Sternal

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*