W pierwszym dniu 18 litrów

Pojawienie się czerwonego autobusu na parkingu na Morasku przy wydziałach Biologii oraz Nauk Politycznych i Dziennikarstwa nie mogło pozostać bez odzewu. Wbrew pozorom, studenci nie wybierali się na wycieczkę.

18 października ruszyła XVIII edycja „Wampiriady” – Studenckiego Honorowego Krwiodawstwa. Akcja przeprowadzana jest dwa razy w roku (wiosną i jesienią), cieszy się coraz większym powodzeniem. Jej organizatorem jest Niezależne Zrzeszenie Studentów UAM, które właśnie do żaków kieruje swój apel o pomoc w zbiórce krwi. Jak się okazało, na odpowiedź nie trzeba było długo czekać, już w pierwszy dzień w akcji udział wzięło 40 osób; „A to dopiero początek”- dumnie stwierdzają inicjatorzy „Wampiriady”.

Co trzeba zrobić, aby zostać honorowym krwiodawcą? Wystarczy wypełnić formularz i oddać próbkę krwi do badania. Po około 30 minutach, jeżeli nie ma zastrzeżeń do stanu zdrowia dawcy, pobiera się od niego około 450 ml krwi.

Paweł, student Turystyki i Rekreacji oddaje krew po raz pierwszy. O akcji usłyszał na „Facebook’u”. Przyznaje, że na początku miał pewne obawy, szybko jednak przekonał się, że jest w dobrych rękach, bowiem nad uczestnikami opiekę medyczną sprawują lekarz i sześć pielęgniarek.

Kolejnym dawcą jest Ula, studentka 2 drugiego roku DiKS. Choć o akcji dowiedziała się dopiero dzisiaj, podczas zajęć, bez zastanowienia ustawiła się w kolejce do czerwonego autobusu. Mimo że w jej przypadku rejestracja i badania trwały krócej, bo jest już stałym bywalcem stacji krwiodawstwa, a oddaną przez nią krew można by liczyć w litrach, na to, by usiąść w fotelu musiała czekać prawie godzinę. Chętnych było zaskakująco wielu. „Czuję się nieco osłabiona po oddaniu krwi, ale myślę, że warto być dawcą, a takie akcje, jak dzisiejsza, są potrzebne. Fakt, że ktoś oddaje krew nie jest niczym niezwykłym. Według mnie każdy, kto może, powinien to robić”- przekonuje studentka.

Na tych, którzy tak jak Ula i Paweł zdecydowali się oddać krew w ramach akcji „Wampiriada” czekały drobne upominki. Niemniej jednak nie koszulki są motywem ich decyzji, ale świadomość, że ich krew może uratować ludzkie życie.

Więcej informacji na temat „Wampiriady” oraz przystanków czerwonego autobusu można znaleźć pod adresami: www.nzs-uam.poznan.pl lub facebook.com/nzsuam.

Współpraca:
Agnieszka Osińska
Urszula Prawdzik
Gracjan Słomowicz
Natalia Stroiwąs
Eryk Zalas
Agnieszka Zwolan

Fot. Dawid Spychalski

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*