Papierowa rewolucja w Zamku

Debit – słowo, które w PRL znał każdy, kto chciał wydawać prasę. Oznaczało zgodę cenzury na rozpowszechnianie w kraju czasopism i sprowadzanie ich z zagranicy. Monopol władzy na drukowanie gazet przełamywały podziemia wydawnicze już w latach 70-tych. Owoce ich działalności możemy zobaczyć w Holu Parterowym poznańskiego Centrum Kultury Zamek.

Na wystawie „Papierowa rewolucja. Prasa bezdebitowa w PRL” obejrzymy opozycyjną prasę drukowaną różnymi technikami: od przepisywania ręcznego, przez kalkę lub przebitkę na maszynie, na offsecie kończąc. „Zarówno w proces drukowania, jak i kolportaż zaangażowane było bardzo dużo osób. Bardzo często praca przy tworzeniu nielegalnej gazetki była szkołą dziennikarstwa, redagowania tekstów.”- czytamy na stronie internetowej Zamku.

Zdjęcia z archiwum IPN przedstawiają skonfiskowane sprzęty drukarskie i bibułę oraz sposoby przemycania książek i czasopism z Zachodu. Ponadto wystawa prezentuje dokumenty Służby Bezpieczeństwa z wizji lokalnych i przesłuchań osób kolportujących nielegalne wydawnictwa.

Ekspozycja powstała w ramach obchodów Roku Kultury Niezależnej i potrwa do 1 kwietnia. Wstęp wolny.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*