Lotos ma sportową złość

Było już o gnieźnieńskim Starcie i rzeszowskiej Marmie, czyli najgroźniejszych rywalach żużlowej drużyny PSŻ Poznań. Do pukających najgłośniej do bram elitarnej CenterNet Mobile Speedway Ekstraligi zaliczyć też trzeba Lotos Wybrzeże Gdańsk.

Po ubiegłorocznej kompromitacji w najwyższej klasie rozgrywkowej, gdańszczanie z hukiem spadli do I ligi. Jednak ambicji i przede wszystkim dużych pieniędzy nikt klubowi znad morza nie odbierze. Prezes Maciej Polny zakasał rękawy i dokonał znaczących zmian. Jodowane powietrze nie posłużyło Adamowi Skórnickiemu, któremu, delikatnie mówiąc, nad morzem nie kleiło się. Z powodu zaległości finansowych, przeciętnie prezentowali się uczestnicy cyklu Grand Prix, Kenneth Bjerre i Hans Andersen. Fala niedomówień zabrała z Gdańska również Martina Vaculika i Joonasa Kylmaekorpiego. Inna sprawa, że obaj sami raczej znaleźliby nowych pracodawców.

Roszady w drużynie to nie wszystko. Uznania w oczach zarządu gdańskiego Lotosu nie znalazł dotychczasowy menager Robert Sawina. Zastąpi go gorzowianin Stanisław Chomski. Nowy trener będzie dysponować mocną mieszanką. Czy wybuchową? Przede wszystkim Paweł Hlib i Karol Ząbik, to największe znaki zapytania. Obaj, gdy zaczynali przygodę z czarnym sportem, imponowali walecznością, talentem i znakomitymi wynikami. Sądząc po ostatnich latach, Hlib i Ząbik najwyraźniej zachłysnęli się sukcesami i popularnością. W Gdańsku odzyskają blask, twierdzi trener Chomski i dodaje, że gdy patrzy na ich determinację podczas cyklu przygotowawczego, jest spokojny.

Liderem Lotosu bezsprzecznie powinien być Szwed Magnus Zetterstroem. „Zorro” to najstarszy zawodnik w historii światowego żużla, który awansował do cyklu Grand Prix. Przed rokiem na torze w Coventry, mając 38 lat, wygrał turniej Grand Prix Challange, awansując do elity.

Relatywnie szeroka ławka rezerwowych powinna pozytywnie wpłynąć na osiągnięcia drużyny. Wewnętrzna rywalizacja wyłoni z pewnością tych najskuteczniejszych. Realnie aż sześciu żużlowców powalczy o trzy miejsca w składzie Neptunów. Poniższa symulacja przypuszczalnego składu gdańszczan obrazuje tę rywalizację.

Pierwsze starcie PSŻ Poznań z Lotosem Wybrzeże już 9 maja na Golęcinie (5 runda I ligi). Rewanż nad morzem 20 czerwca (10 runda).

Przypuszczalny skład gdańszczan:
1. Tobias Kroner (Billy Forsberg)
2. Karol Ząbik (Dawid Stachyra)
3. Renat Gafurov
4. Paweł Hlib (Thomas Hielm Jonasson)
5. Magnus Zetterstroem
6. Damian Sperz
7. Matej Kus

Kadra Lotosu Wybrzeża Gdańsk:
Seniorzy:
Billy Forsberg (Szwecja)
Renat Gafurow (Rosja)
Paweł Hlib
Thomas H. Jonasson (Szwecja)
Tobias Kroner (Niemcy)
Milan Manev (Bułgaria)
Tomasz Piszcz
Michał Rajkowski
Dawid Stachyra
Karol Ząbik
Magnus Zetterstroem (Szwecja)

Juniorzy:
Josh Auty (Wielka Brytania)
Paweł Jackiewicz
Andriej Kobrin
Matej Kus (Czechy)
Mateusz Lampkowski
Alexander Maksakov (Rosja)
Kamil Popławski
Dariusz Rybakowski
Damian Sperz
Marcel Szymko

Trener:
Stanisław Chomski

Przyszli:
Matej Kus (Toruń), Mateusz Lampkowski (Toruń), Stanisław Chomski (Gorzów), Dawid Stachyra (Rzeszów), Paweł Hlib (Rybnik), Tomasz Piszcz (Lublin), Michał Rajkowski (Piła), Karol Ząbik (Ostrów), Krzysztof Stojanowski (Łódź), Mariusz Franków (Łódź), Milan Manev, Alexander Maksakov (Rosja)

Odeszli:
Joonas Kylmaekorpi (Rybnik), Martin Vaculik (Tarnów), Kenneth Bjerre (Wrocław), Hans Andersen (Toruń), Adam Skórnicki (Poznań)

Na zdjęciu: fragment meczu PSŻ Poznań-Lotos Gdańsk, czerwiec 2008.

Fot. www.skorpiony.org

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*