UAM jest najlepszy

Poznańska Katedra wypełniła się po brzegi, stanęły poczty sztandarowe wszystkich publicznych uczelni Poznania. Zarówno w czwartek, 7 maja, jak i dziewięćdziesiąt lat temu społeczność akademicka Poznania rozpoczęła swoje święto od uroczystej mszy św. na Ostrowie Tumskim. Stąd pochód rektorów, senatów uczelni, studentów i zaproszonych gości udał się ulicami Poznania w kierunku Auli UAM.

Uroczystą mszę św. koncelebrował metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Około 10.45 pochód, na czele z orkiestrą, ruszył w kierunku placu im. Adama Mickiewicza. Ruch w centrum Poznania został sparaliżowany, lecz przecież nie co dzień przypadają urodziny tak Szacownego Jubilata. Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Adama Mickiewicza, patrona UAM.

O godzinie 13.00 rozpoczęły się główne uroczystości w Auli UAM. Zebranych powitał prof. Bronisław Marciniak, rektor UAM. Obecni byli przedstawiciele władz państwowych z marszałkiem Sejmu, Bronisławem Komorowskim na czele oraz władze lokalne, które reprezentowali wojewoda Piotr Florek i prezydent Ryszard Grobelny. Rektor w przemówieniu wspomniał o długiej tradycji uniwersyteckiego Poznania, która rozpoczęła wraz z powstaniem Akademii Lubrańskiego. Przedstawił najwybitniejszych naukowcówdwudziestolecia międzywojennego w tym Franciszka Raszeję i Floriana Znanieckiego. – Poznań to z pewnością miasto uniwersyteckie. Na 1000 mieszkańców mamy największy odsetek studentów, których na samych uczelniach publicznych w Poznaniu jest 110 tysięcy! Uniwersytet kształci na 520 kierunkach i 172 studiach podyplomowych. Akademicki Poznań to też 7 000 pracowników naukowych i 900 prof. zwyczajnych – wyliczał prof. Bronisław Marciniak. Wojewoda wielkopolski, Piotr Florek na zakończenie swojego wystąpienia powiedział – Mówi się, że Uniwersytet Jagielloński jest najstarszy, a Warszawski największy, ale UAM jest najlepszy Tak było, tak jest i niech tak już pozostanie.

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Karol Musioł powiedział między innymi: – Przez 200 lat blokowaliśmy powstanie uniwersytetu w Poznaniu i czuję się z tym niekomfortowo. Do dziś nasze protesty nie zostały odwołane. Dlatego też oznajmiam uroczyście odwołanie protestów przeciw założeniu akademii w Poznaniu przez Akademię Krakowską. Po tych słowach na sali rozbrzmiały oklaski.

Wszystkie wydarzenia w Auli UAM transmitowała WTK, a dzięki Poznańskiemu Centrum Superkomputerowo-Sieciowemu oraz Ośrodkowi Dydaktyczno-Multimedialnemu Wydziału Fizyki UAM mogliśmy oglądać uroczystości w internecie. Obchody można było również obserwować na telebimie ustawionym przy pomniku Mickiewicza.

Fot. Mateusz Pilarczyk

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*