Uwaga! KNHN już działa

Żywot politologa związany jest z historią. Jednak do tej pory studencka aktywność w tej dziedzinie ograniczała się do obowiązkowych zajęć. Od niedawna Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa może pochwalić się kolejnym kołem naukowym.

Koło Naukowe Historii Najnowszej (KNHN) powstało kilka dni temu. 16 kwietnia odbyło się spotkanie organizacyjne. Grupa pasjonatów z pierwszego roku politologii, zainspirowana wykładami prof. W. Mazurczaka, postanowiła zapytać jednego z najbardziej cenionych wykładowców o możliwość stworzenia grupy zrzeszającej pasjonatów historii. – Po jednym z wykładów zapytałem profesora, czy istnieje na wydziale koło związane z tematyką wykładów. Profesor odpowiedział: nie. Dodał jednak, że jeśli tylko znajdą się chętni, można takowe stworzyć – relacjonuje Michał Kubanek, student I roku politologii.

Koło liczy około 20 członków. Większość z nich stanowią studenci pierwszego roku politologii. Miłośnicy historii spotykać się będą raz w miesiącu, ale, jak mówi Michał Kubanek, tymczasowy przewodniczący koła, wielu z członków już teraz chciałoby częstszych spotkań. Opiekunką KNHN została dr Elżbieta Lesiewicz, która pomoże studentom w realizacji zadań, jakie stawia się kołom naukowym.

– Planujemy udział w ogólnopolskiej konferencji naukowej na temat II i III RP. Jej tematem będzie porównanie dwudziestolecia międzywojennego i obecnych dwóch dekad, jakie minęły od odzyskania przez Polskę suwerenności – mówi M. Kubanek. Członkowie koła chcieliby też zająć się problematyką tzw. polityki historycznej, czyli wykorzystywania historii w bieżącym życiu politycznym. Młodzi politolodzy mają również zamiar zgłębić wiedzę dotyczącą dziejów Poznania i Wielkopolski. W dalszych planach KNHN ma organizację cyklicznych konferencji, spotkań z wybitnymi naukowcami i świadkami najnowszych wydarzeń historycznych oraz przygotowywanie publikacji naukowych.

Drugie spotkanie koła odbędzie się 12 maja o godz. 16.30 w sali nr 126.

Fot. Wikipedia

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*